Press Enter to Search

“Bir Tasarımcının Çizgisi” kitabı“Bir Tasarımcının Çizgisi”

c
February 9th, 2013

Tasarımcımız Muhsin Partanaz’ ın Haliç Üniversitesi ” Bir Tasarımcının Çizgisi” dizisinden Nisan 2008′ de kitabı çıkmıştır. Kitapta, Muhsin Partanaz’ ın yaklaşık 30 yıl boyunca yaptığı bir kısım tasarımlar, uygulamalar ve fotoğraflar yer almaktadır. Ön sayfasında Bölüm Başkanı Prof. Dr. Önder Küçükerman’ ın Muhsin Partanazla ilgili yazısı da bulunmaktadır:

Elinizdeki yayında ve ülkemizdeki tasarım kültüründe önemli bir yere sahip olarak konuda bir örnek oluşturmuş, meslektaşımız Muhsin Partanaz’ın çalışmalarını özet olarak inceleyeceksiniz.
Kendisi 1971 yılında Türkiye’ de ilk kez Güzel Sanatlar Akademisi’ ne bağlı olarak UESYO bünyesinde, kurucusu olmakla onur duyduğum ilk “Endüstri Tasarımı Bölümü”nün ilk öğrencilerindendir. 1976 yılında ilk “Endüstri Tasarımcısı” diploması alan kişilerdendir. Ve yine 1980 yılında ilk kez düzenlediğimiz “Osman Hamdi Bey Endüstri Tasarımı Ödülleri” içinde Eczacıbaşı Seramik Fabrikaları- Vitr’ daki lavabo tasarımı ile ilk ödül alan kişiler arasındadır.
Muhsin Partanaz, daha sonra 1983 yılında Mercedes- Benz Geliştirme Departmanı’ nda çalışmaya başlamışve 2007 yılında emekli olarak Haliç Üniversitesi’ nde bölümümüzde görev almıştır.
Bu kitabımızda, değerli meslektaşımız Muhsin Partanaz’ ın 1976-2008 yılları arasında Türk sanayisinin en önemli kuruluşları içinde, Endüstri Tasarımcısı olarak sürdürdüğü çalışmalarından örnekleri kalın çizgilerle izleyeceksiniz.
Kendisinin bu gerçekçi ve parlak başarı öyküsünü, genç öğrencilerimize örnek olmasını dilerim.
Prof. Dr. Önder Küçükerman

Muhsin Partanaz’ın özgeçmişi ve yazısı…


Muhsin Partanaz’ın çalışmalarından örnekler…


Muhsin Partanaz’ın çalışmalarından örnekler…